Eesti Kirjandusmuuseumi iga-aastane kirjandusteaduse suvekool toimus 2020. aastal 21. – 22. augustil Peedomäel kirjanik Ene Mihkelsoni endises maakodus Haanjas ning oli pühendatud kirjanduse poeetilise ja eetilise ruumi läbivalgustamisele.

Varasemalt on kirjandusteaduse suvekoolid toimunud Alatskivi lähistel Liivi Muuseumis ja enne seda Nüplis Otepää lähistel Gustav Wulff-Õie majamuuseumis. 2020. aasta suvekooli „Kirjanduse (po)eetiline ruum“ toimumine Peedomäel oli osaliselt seotud Ene Mihkelsoni enda sooviga, et tema taluõues võiks toimuda kirjanduse suvekool. „Ene soovis, et tema õuel jätkuks kirjandusest mõtlemine. Proovimegi nüüd, kas mägi kannab,” ütles Marin Laak, üks suvekooli korraldajatest.

Suvekoolis esinesid ettekannetega Toomas Kiho, Ly Lestberg, Kristiine Kikas, Joosep Susi, Ene-Reet Soovik, Heidy Meriste, Aija Sakova, Aare Pilv, Arne Merilai ja Indrek Ojam. Ettekanded olid pühendatud nii Betti Alveri, Ain Kaalepi, Ene Mihkelsoni, Jaak Jõerüüdi, Ivar Ivaski  kui ka Boris Pasternaki poeetiliste ruumide avamisele. Külas oli kirjanik Kai Aareleid.

„Omamoodi on selleaastase suvekooli teemad jätkuks veebruaris Tallinnas Jaan Krossi 100. sünniaastapäevale pühendatud konverentsil „Köielkõndija“ kõlanutele. Seal oli samuti mitmel puhul juttu sellest, kuidas kirjandus pakub mitmetahulisi võimalusi, et vaadelda ja uurida inimese eetilisi valikuid oma ajas ja ruumis,“ selgitas Aija Sakova.

Suvekooli korraldas Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Kultuuriloolise Arhiivi kirjanduse ja kultuuriloo allikate uurimise töörühm ning korraldust toetasid Eesti Kirjandusmuuseumi projekt "Suhetepõhisus elulookirjutuses ja kirjanduskultuuris: arhiivi perspektiiv (EKM 8-2/20/1), Tartu Ülikooli eesti kirjanduse rahvusprofessuur, Eesti-uuringute Tippkeskus, Eesti Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapital ja Võrumaa ekspertgrupp.

2020. aasta suvel valmis Võrumaal Haanja looduspargi keskuse teabepunktis ka Tartu linnaraamatukogu 101. jutupeatuse punkt „Võid igavesti mõtlema jääda“, mis on pühendatud Ene Mihkelsonile.

Suvekooli kava, ettekannete teese ning pildigaleriid saab näha Nüpli kodulehel.